Wednesday, October 10, 2012

Inter-area U-14 boys tournament

BDFA is organizing an inter-area tournament for the U-14 boys. 23 teams across various localities within Bangalore city will be playing this tournament. This tourey is BDFA's attempt to develop gross roots football and grooming local talent.

This tournament is named after late KH Lakshmi Narayana, ex-AGORC  player and former Secretary of BDFA and KSFA.

The tournament will be played at the Bangalore Football Stadium, it is starting on this Thursday, October 11 and go on till next Tuesday, October 16. 

The teams are divided into 8 group and the top team from each group then qualifies to the knock-out stage. 

 
Cluster I
  • Austin Town 
  • MS Nagar 
  • Uday Nagar
Cluster II 
  • Murphy Town 
  • Srirampuram 
  • Malleswaram
Cluster III 
  • Banaswadi 
  • Jeevanahalli 
  • CV Raman Nagar
Cluster IV 
  • Indira Nagar 
  • Vyali Kaval 
  • Gowthamapuram
Cluster V 
  • Richmond Town 
  • Pottery Town 
  • Lingarajpuram
Cluster VI 
  • Yelahanka 
  • Frazer Town 
  • Periyar Nagar
Cluster VII 
  • Halasaru 
  • Jayanagar 
  • Vasanthnagar
Cluster VIII 
  • Ashoknagar 
  • Pillana Garden

Group stage 
  • Thursday, October 11, 2012, 8 am: Austin Town Vs MS Nagar
  • Thursday, October 11, 2012, 9.15 am: Murphy Town Vs Srirampuram
  • Thursday, October 11, 2012, 10.30 am: Banaswadi Vs Jeevanahalli
  • Thursday, October 11, 2012, 11.45 am: Indira Nagar Vs Vyali Kaval
  • Thursday, October 11, 2012, 1 pm: Ashoknagar Vs Pillana Garden
  • Thursday, October 11, 2012, 2 pm: Richmond Town Vs Pottery Town
  • Thursday, October 11, 2012, 3.15 pm: Yelahanka Vs Frazer Town
  • Thursday, October 11, 2012, 4.30 pm: Halasaru Vs Jayanagar
  • Friday, October 12, 2012, 8 am: Austin Town Vs Uday Nagar
  • Friday, October 12, 2012, 9.15 am: Murphy Town Vs Malleswaram
  • Friday, October 12, 2012, 10.30 am: Banaswadi Vs CV Raman Nagar
  • Friday, October 12, 2012, 11.45 am: Indira Nagar Vs Gowthamapuram
  • Friday, October 12, 2012, 2 pm: Richmond Town Vs Lingarajpuram
  • Friday, October 12, 2012, 3.15 pm: Yelahanka Vs Periyar Nagar
  • Friday, October 12, 2012, 4.30 pm: Halasaru Vs Vasanthnagar
  • Saturday, October 13, 2012, 8 am: MS Nagar Vs Uday Nagar
  • Saturday, October 13, 2012, 9.15 am: Srirampuram Vs Malleswaram
  • Saturday, October 13, 2012, 10.30 am: Jeevanahalli Vs CV Raman Nagar
  • Saturday, October 13, 2012, 11.45 am: Vyali Kaval Vs Gowthamapuram
  • Saturday, October 13, 2012, 2 pm: Pottery Town Vs Lingarajpuram
  • Saturday, October 13, 2012, 3.15 pm: Frazer Town Vs Periyar Nagar
  • Saturday, October 13, 2012, 4.30 pm: Jayanagar Vs Vasanthnagar
Quarter final
  • Group A - Sunday, October 14, 2012, 8.30 am: Cluster I Vs Cluster VIII
  • Group B - Sunday, October 14, 2012, 10.00 am: Cluster II Vs Cluster VII
  • Group C - Sunday, October 14, 2012, 2 pm: Cluster III Vs Cluster VI
  • Group D - Sunday, October 14, 2012, 4 pm: Cluster IV Vs Cluster V
Semi final

  • Monday, October 15, 2012, 2.30 pm: Group A Vs Group B
  • Monday, October 15, 2012, 4.30 pm: Group C Vs Group D

Final - Tuesday, October 16, 2012, 3.30 pm