Tuesday, October 2, 2012

2nd U-16 Parikrma Champions League

Second edition of Parikrma Football Championship organized by Parikrma Humanity Foundation, a non-profit organization will be starting from tomorrow at the Bangalore Football Stadium.

A total of 16 schools - 13 from Bangalore and 3 outstation schools will be taking part in this edition. 





Group A
  • Farook Higher Secondary School, Kerala *
  • Ryan International High School, Bangalore
  • Inventure Academy, Bangalore *
  • Karnataka Vidyashala, Bangalore
Group B
  • Regina Mundi High School, Goa *
  • Indus International School, Bangalore
  • Delhi Public School, Bangalore
  • Parikrma Centre for Learning, Bangalore *
Group C
  • ASC Boys School, Bangalore *
  • Greenwood High International, Bangalore *
  • Frank Anthony Public School, Bangalore
  • Mallya Aditi International School, Bangalore
Group D
  • Indian Airlines Ideal School, Mumbai
  • The International School, Bangalore *
  • DYSS Sports School, Bangalore *
  • K V Jalahalli, Bangalore
Qualified to knock-out round

Team Ranking 
  1. ASC Boys School, Bangalore
  2. DYSS Govt Sports School, Bangalore
  3. Regina Mundi High School, Goa
  4. Inventure Academy, Bangalore

Individual Awards
  • Player of the Tournament - Nirvair Nair, Inventure Academy
  • Best Goalkeeper - Gururaj, Parikrma
  • Best Defender - Tyron  Rodrigues, Regina Mundi High School
  • Best Midfielder - Manimaran R, DYSS
  • Best Striker - W Niraj Singh, ASC

Group Stage
  • Match 1: Wednesday, October 3, 9.35: Farook Higher Secondary School 5 (Shahid Ali C-8', Hameem Jamal A.K-16', 49', Afsal K.K-39', Anis K-48') Vs Ryan International High School 0
  • Match 2: Wednesday, October 3, 10.40: Inventure Academy 5 (Tej Veer Rekhi-3', Nirvair Nair-12',29', Anant Bondre-20', Tejesh Todi-49') Vs Karnataka Vidyashala 0
  • Match 3: Wednesday, October 3, 11.45: Regina Mundi High School 2 (Fernando Da Costa Araujo-9', Ronil Azabedo-31') Vs Indus International School 1 (Suraj Iyer-50')
  • Match 4: Wednesday, October 3, 12.50: Delhi Public School 0 Vs Parikrma Centre for Learning 4 (Prashant Esswar-2', 46', Sunil M-23', 30')
  • Match 5: Wednesday, October 3, 13.55: ASC Boys School 5 (Rajib Dey-9', MD Ranjak-24', O Gautam-39', C Samananda-48', T Surjakanta-49') Vs Greenwood High International 0
  • Match 6: Wednesday, October 3, 15.00: Frank Anthony Public School 1 (Numaan Ahmed-39') Vs Mallya Aditi International School 3 (Siddarth Rao-16', Sharan Menon-24', 30')
  • Match 7: Wednesday, October 3, 16.05: DYSS Sports School Vs K V Jalahalli School
    DYSS got walkover from KV, Jalahalli as the later could not produce the required birth certificates of their players, therefore the team is now disqualified from the tournament.
  • Match 8: Wednesday, October 3, 17.10: Indian Airlines Ideal School Vs The International School, Bangalore
    Indian Airlines Ideal School, Mumbai did not turn up The
    International School, Bangalore got walk over
  • Match 9: Thursday, October 4, 9.00: Inventure Academy 4 (Ahaan Bharadwaj 9', Nirvair Nair 18’, 29’, 34’) Vs Ryan International 0
  • Match 10: Thursday, October 4, 10.05: Karnataka Vidyashala 0 Vs Farook Higher Secondary School 13 (Devaraj N D-4’ ,7’ ,46’, Afsal KK-19’, 35’, 40’, Hameem Jamal AK-25’, 47’, Adhil Prakash-29’, 31’, Muhammed Rizwan A-32, Paramesh K 41, Tony Mathew 49’)
  • Match 11: Thursday, October 4, 11.10: Delhi Public School 0 (Red Card - Yash Ahuja) Vs Indus International School 3 (Dhruk Marwadi-3’, Jai Kiran-15’, Thananchai Singhthakral-42’)
  • Match 12: Thursday, October 4, 12.15: Parikrma Centre for Learning 1 (Nehminlen Haokip-17’) Vs Regina Mundi High School 0
  • Match 13: Thursday, October 4, 13.20: Inventure Academy 0 Vs Farook Higher Secondary School 5 (Hameem Jamal AK-16’, 28’, 32’, 38’, Amal George-34’)
  • Match 14: Thursday, October 4, 14.25: Karnataka Vidyashala 0 Vs Ryan International  2 (A Srinivasan-31’, S Mishoa-40’)
  • Match 15: Thursday, October 4, 15.30: Delhi Public School 0 Vs Regina Mundi High School 4 (Viraj Naik-9’, 48’, Aliston Vaz-15’, Delroy Pereira-28’)
  • Match 16: Thursday, October 4, 16.35: Parikrma Centre for Learning 2 (Huidrom Amarjit Singh-16’, Sunil M-22’) Vs Indus International School 0
  • Match 17: Friday, October 5, 9.00: Frank Anthony Public School 0 Vs Greenwood High International 1 (Kieron-32')
  • Match 18: Friday, October 5, 10.05: Mallya Aditi International School 0 Vs ASC Boys School 4 (W Niraj Singh-33', 46', 47', O Gautam Singh-36')
  • Match 19: Friday, October 5, 11.10: Indian Airlines Ideal School Vs K V Jalahalli School Indian Airlines Ideal School did not turn up, their opponent school got walkover
  • Match 20: Friday, October 5, 12.15: The International School Bangalore 0 Vs DYSS Sports School  7 (Magesh S-7', 17', 19', Hemanth Kumar-9', Manimaran R-12', 45', Prashanth R 31')
  • Match 21: Friday, October 5, 13.20: Frank Anthony Public School 0 Vs ASC Boys School 5
  • Match 22: Friday, October 5, 14.25: Mallya Aditi International School 1 (Ashwin Bala-9' Red card – Ashwin Bala) Vs Greenwood High International 0
  • Match 23: Friday, October 5, 15.30: Indian Airlines Ideal School Vs DYSS Sports School  Indian Airlines Ideal School did not turn up, their opponent school got walkover
  • Match 24: Friday, October 5, 16.35: The International School Bangalore Vs K V Jalahalli School

Knockout Stage 
  • [QF] Match 25: Friday, October 5: (Group A1) Farook Higher Secondary School 0 Vs (Group B2) Regina Mundi High School 1 (Viraj Naik-34')
  • [QF]Match 26: Friday, October 5: (Group B1) Parikrma Centre for Learning 0 (3) (tie breaker- Lamgoulal, Nehminlen, Amarjit) Vs (Group A2) Inventure Academy 0 (4) (tie breaker- Veer, Tanish, Nirvair, Pranav)
  • [QF] Match 27: Sunday, October 7: (Group C1) ASC Boys School 2 (C Samananda Singh-8', W Niraj Singh-10') Vs (Group D2) The International School 0
  • [QF] Match 28: Sunday, October 7: (Group D1) DYSS Sports School 3 (Manimaran R-2', Brijesh M-5', Magesh S-21') Vs (Group C2) Greenwood High International 0 
  • [SF] Match 30: Sunday, October 7: ASC Boys School 2 (O Gautam Singh-4', W Niraj Singh-27') Vs Regina Mundi  High School, Goa 0
  • [SF] Match 31: Sunday, October 7: DYSS Sports School 1 (3) (Brijesh M-56') (tie breaker Manimaran, Shubham, Chetan) Vs Inventure Academy 1 (2) (Nirvair Nair-53') (tie breaker Veer, Tanish)
  • [Final] Match 32: Sunday, October 7: ASC 3 (Deepak Singh-27', T. Surjakanta Singh-56', W. Niraj Singh-59') bt DYSS Sports School 1 (Shubham S. Naik-29')