Wednesday, August 15, 2012

BDFA C Division - 2011-12

BDFA C Division for the 2011-12 season will commence from Sunday, August 19 at the Bangalore Football Stadium. The year’s edition will be played on a knock-out basis with 65 participating teams. 

All the matches will be played for 30-minutes half. If in case a match ends in a draw, the winner will be decided via tie-breaker. No extra time rule is applied here. 

The finalists (top two teams) will be promoted to B Division. 

Special awards

 - Best upcoming goal-keeper: Shashwath (Blitz)
 - Defender: Paul (Bangalore Independent)
 - Mid-fielder: Vinay (Tilak Memorial)
 - Forward: Zabi (Bangalore Independent)
 - Top-scorer: Ranjan (Blitz), 10 goals
 - Referee of the year: Michael
 - Assistant referee of the year: C Leo 



Fixture and results
Day 1
  • Sunday, August 19, 8 am: Bangalore Reds 2 (Damu Cariappa-12', Satya-59') Vs City Club 0 
  • Sunday, August 19, 9.30 am: BHEL(EDN) 0 Vs Vinayaka 3 (Md. Tohit-12', Afan-20', Saif-28')
  • Sunday, August 19, 10.45 am: Vel Socials 1 (Arun-54') Vs Young Challengers 2 (Stalin-56', Vikram-59')
  • Sunday, August 19, 1 pm: Bangalore Boys 1(4) (Debangshu Seal-19'; tie-breaker: Tony, Madan, Shiv Prakash, Arvind) Vs United FC B/wadi 1(3) (Mahesh-45'; tie-breaker: David, Prem, Mahesh)
  • Sunday, August 19, 2.30 pm: Nandaprabu Kempegowda 0(2) (tie breaker: Arun, Naveen) Vs Rangers 0(3) (tie breaker: Christopher, Jack, Glenn)
  • Sunday, August 19, 3.45 pm: IISC Vs South India Match was not played as both the teams failed to show up.
  • Monday, August 20, 1 pm: Excelsior 2(4) (Sushruth-21',Shreyank-40'; tie-breaker: -Shreyank, Sushruth, Karthick, Bharth KV) Vs Bharath Matha 2(3) (Shivarj-2', Vikas-19'; tie breaker Amar, Arun, Shivarj)
  • Monday, August 20, 2.30 pm: Hampi Nagar 4 (Dhruvakumar-20', Pritam-35', Ganesh-55', 57') Vs Bangalore Youngsters 1 (Naveen-54')
  • Monday, August 20, 3.45 pm: Chinnappa Garden 0 Vs Cresent 3 (Chandrasekar-4', 35', Avinash-42')  
  • Tuesday, August 21, 1 pm: Hindu Socials 5 (Inderjit–24th, 31st, Dinakaran–34', Dilip–40', 42') Vs Town SC, Channapatna 0
     * Hindu Socials club comprises of former ITI Players
  • Tuesday, August 21, 2.30 pm: Tilak Memorial 4 (Akilesh-4', 19', Kiran Kumar–48', Kisan–50') Vs Jolly Brothers 1 (Manjunath-2')
  • Tuesday, August 21, 3.45 pm: Ambedkar 1 (Sharath–15') Vs 515 ABWS 4 (Alex–25', 32', 46' [first hatrick]) 
  • Wednesday, August 22, 1 pm: Binny FC 4 (Rohit-22, Martin–37', Siju–40', Deepak-46') vs Sarvagna Nagar 1 (Narendra–29') 
  • Wednesday, August 22, 2.30 pm: Heroes Channapatna 2 (Suresh Kumar–52', 54') vs Vijayangar 3 (Samarth S–27', Amarjith Gowda–30', Naveen–16') 
  • Wednesday, August 22, 3.45 pm: Veterans 1 (Prajwal–46') vs Queens Star 0 
  • Thursday, August 23, 1 pm: Triveni 3 (Bharathi Das–40', 43', Sandeep–50') vs Bosch 0
  • Thursday, August 23, 2.30 pm: Vivekananda 2 (Manju–16, Vinodh–27') vs Bentex 1 (Amith–32')
  • Thursday, August 23, 3.45 pm: Maharaja Socials 2 (Rapheal–11', Shanmugam–32') vs Konkan 1 (Vergese-7') 
  • Friday, August 24, 1 pm: Active Union 0 vs Nethaji 3  (Sharath–25', Vinodh Kumar-27', Satish–29')
  • Friday, August 24, 2.30 pm: Income Tax 0 vs BTM FC 8(Lohith–19', 43', 56', 59, Rakesh–23', Prithvi–26', 49', Khalid–43')
  • Friday, August 24, 3.45 pm: New Lucky Star 1 (Pradeep R–10') vs Shining Star 3 (Nanda Kumar–15', Adarsh–40', 51') 
  • Tuesday, August 28, 1 pm: Young Boys w/o Vs Bangalore Wanderers
  • Tuesday, August 28, 2.30 pm: Bangalore Independents w/o vs Young Gems
  • Tuesday, August 28,  3.45 pm: Young Dynamos 1 (Lohith–29') vs Thamarai Kannan 2 (R Rakesh Kumar–22', Rajendran PL–36')
  • Wednesday, August 29, 1 pm: Town FC, Hosakote 4 (Ajmal Baig-20', 50', Arfmad Khan-32', S Dheeraj-55') Vs Universal 0
  • Wednesday, August 29, 2.30 pm: Afgan (1)1 (Rakesh-58' tiebreaker: Rakesh) Vs Bangalore Blues (1) 3 (Aravind-12' [tiebreaker] Lohith Kumar, Vignesh , Aravind)
  • Wednesday, August 29, 3.45 pm: Bangalore Warriors 0 Vs Blitz 7 (Deepak N-1', Ranjan MP-3', 26', Deepak D-6', 15', 48', Vaibhv Ramesh-33')  
  • Thursday, August 30, 1 pm: JJ FC W/O Vs Basavanagudi FC (did not turn-up till 1.30 pm)
  • Thursday, August 30, 2.20 pm: Vehicles 2 (Girish-28', Emanulla-38') Vs Navarathna 3 (Muragadass-6', 55', 60' [hatrick])
  • Thursday, August 30, 3.45 pm: Rabbani (did not turn up till 4.30pm) Vs W/O La Masia 
  • Friday, August 31, 1 pm: Md Sporting 3 (8) (Gerad–19', John–28', 43' tie-breaker: Arun, Vijayakumar, Geff Sagayaraj, Abdul Waheed, Gerad, Devaraj, Krishna, John)  Vs ITC 3 (7) (Sunil–32', 36', 39', tie-breaker: Amarnath, Joseph Kumar, Sunil, Srinivas, Babu Saha, Sendil, Rahul)
  • Friday, August 31, 2.30 pm: Misaka United 3 (Sendhil–18', 30', Deepak–23') Vs Eagles 2 (Vinodh–17, Sunil–54')
  • Friday, August 31, 3.45 pm: East West 2 (Frijan – 46', 50') Vs La Masia 1 (Sujay Noel–54')
  • Saturday, September 1, 1 pm: Bangalore Reds  0 (4) (tie-breaker: Cariappa, Manivanan, Sathynathan, Nagu) Vs Vinayaka 0 (2) (tie-breaker: Touhid, Zaib) 
  • Saturday, September 1, 2.30 pm: Young Challengers 1 (4) (Stalin–50', tie-breaker: Nelson, Stalin, Divakar, Harish) Vs United FC, Banasawadi 1 (1) (D Seal–25' tie-breaker: Subadeep Bose)
  • Sunday, September 2, 8 am: Excelsior 2 (Aditya KV–43', 65') Vs Hampi Nagar 0 
  • Sunday, September 2, 9.30 am: Crescent 4 (Chandrashekar 15', 17', 29', Hemanth-28') Vs Hindu Socials 1 (Indrajith–19')
  • Sunday, September 2, 10.45 am: Tilak Memorial 6 (Milton-23', Abhilash–28', 29', Kiran S-31', Kiran M-45', Kiran-53') Vs 515 ABWS 0 
  • Sunday, September 2, 1 pm: Binny FC 1 (Ronith–58') Vs Vijayanagar 0
  • Sunday, September 2, 2.30 pm: Veterans 5 (Prjawal–10', 23', Praveen-16', Naresh-28', Chethan-57')  Triveni 1 (Bharathi Das–25')  
  • Sunday, September 2, 3.45 pm: Vivekanand  4 (Dilip–35', Srinivas–40', 50', Manju–58') Vs Maharaja Socials 1 (Raphael Joseph–14') 
  • Monday, September 3, 1 pm: Nethaji 0 Vs BTM FC 4 (Lohith–6', 17', 57' Akash–49')
  • Monday, September 3, 2.30 pm: Shining Stars 1 (3) (Abhishek–23', tie-breaker: Aroikaraj, Praveen, Adarsh) Vs Young Boys 1 (1) (Chandrasekhar–25', tie-breaker: Darshan)
  • Monday, September 3, 3.45 pm: Bangalore Independents 4 (Shivakumar-24', Zabia–38', 57', Arun A–41') Vs Thamarai Kannan 0
  • Tuesday, September 4, 1 pm: Town SC, Hosakote 1 (Ajmal Baig-10') vs Bangalore Blues 4 (Arvind–32', Sathish–41', 44', Vignesh–45') 
  • Tuesday, September 4, 2.30 pm: Blitz 4 (Ranjan 6', 9', 40', [hatrick], Mitesh–50') Vs JJ FC 1 (Vijay Kumar–24') 
  • Tuesday, September 4, 3.45 pm: Navarathan 1 (Nikhil–5') Vs Mohd. Sporting 2 (Vijaya Kumar-47', Arun–59')
  • Wednesday, September 5, 1 pm: Misaka United  5 (Vijay–7, Deepak-15', 22', Sendhil–17', Denis–58') Vs East West 1 (Dilshan–23')  
  • Wednesday, September 5, 2.30 pm: Bangalore Red 0 Vs Young Challengers 3 (Stalin–37', 57', Nilson–59') -  Young Challengers enters Quarter Final  
  • Wednesday, September 5, 3.45 pm: Rangers 0 Vs Excelsior 2 (Sushruch–21, Aditya KV–53) - Excelsior enters Quarter Final
  • Friday, September 7, 1 pm: Crescent Vs Tilak Memorial Re-match
  • Thursday, September 6, 2.30 pm: Binny SF 0 Vs Veterans 4 ()
  • Thursday, September 6, 3.45 pm: Vivekanada FC 0 Vs BTM FC 4 (Mandeep-29', Rajesh-34', 51', Prashant-35')  
  • Friday, September 7, 3.30 pm: Bangalore Independent 3 (Vinodh–4, Shiva-13', James–35') Vs Shining Star 0
  • Friday, September 7, 4.30 pm: Blitz 5 (Ranjan–5', 26', 42', Narendra-20', Anand–45') Vs Bangalore Blues 0
  • Friday, September 7: Mohd. Sporting 3 (Arun–42', Gerad–55', 63') Vs Misaka United 0

  • [Quarter-final] Saturday, September 8, 8 am: Young Challengers 4 (Vikram-13', Stalin-30', 44', 53') Vs Excelsior 1 (Shreyan-41') 
  • [Quarter-final] Saturday, September 8, 9.15 am: Tilak Memorial 5 (Milotn-4', 48', Kiran-13', 45', Darashan-31')  Vs Veterans 0
  • [Quarter-final] Saturday, September 8, 10.15 am: BTM FC 0 Vs Bangalore Independents 3 (Arun-1', Zabee-12', Abhira [own goal])
  • [Quarter-final] Saturday, September 8, 11.30 am: Blitz 4 (Kiran-17', Ranjan-35', Hemanth-44',Sajesh-55') vs. Mohd. Sporting 0 

  • [Semi-final] Sunday, September 9, 8 am: Young Challengers Vs Tilak Memorial
  • [Semi-final] Sunday, September 9, 9.30 am: Bangalore Independent vs Blitz 

  • [Final] Sunday, September 9, 3 pm:(Winner Semi-final M1) Bangalore Independent  5 (Tie-breaker - Ravibabu, Shiva Kumar, Kiran, Ramesh, and Nagaraj) Vs (Winner Semi-final M2) Tilak Memorial 4 (Tie-breaker - Kiran Kumar, M Kiran, Pradeep, Binay)